AB VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Yazıcı, Kahire'de Türk Şirketlerinin Durumuna İlişkin Soruları Cevapladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kahire'deki gümrük müşavirliğinden Mısır'daki bazı Türk şirketlerin kapandığına ilişkin bilgi aktarımının olmadığını bildirerek, "Basın yayın organlarında izlediğimiz kadarıyla bazı büyük firmaların oradaki işlerinin en azından geçici olarak tedbir mahiyetinde duraklama devresine girdikleri ifade ediliyor" dedi.

http://youtu.be/3KA-ABWpfac

Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TOBB arasında imzalanan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) İşbirliği Protokolü'nün imza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Mısır'da yaşanan olayların bölgedeki ticari faaliyetleri nasıl etkilediği sorusu üzerine Yazıcı, Mısır'ın, Kuzey Afrika bölgesi itibariyle önemli bir ülke olduğunu belirtti. Yazıcı, "Mısır ile dış ticaretimize bakıldığında 5,5 milyar dolar düzeyinde. Elbette ki orada olup bitenler bu ticari aktiviteyi belirli ölçüde etkiler. Ama temennimiz ticaretin devletler arasında değil, ticaret erbabı arasında yapılıyor olmasından hareketle inşallah çok fazla bir risk Türkiye'ye yönelmez" dedi.

Ticari faaliyette bulunanların güvenli ve istikrarlı bir ortam aradığına dikkati çeken Yazıcı, "Mısır'da olup bitenler bu açından bir risk olarak görülüyor. Ancak Türk milleti, Türk müteşebbisi bütün riskleri sırtlayarak ürettiğini pazarlayabilmek için dünyanın değişik yerlerini dolaşıyor. Mısır, çok uzak bir yer değil hemen yanı başımızda. Temenni ediyorum ki çok fazla bir etkileşim olmaz" diye konuştu.

Yazıcı, Mısır'da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin durumuyla ilgili soruyu yanıtlarken, bu konuları Ekonomi Bakanlığının takip ettiğini söyledi. Yazıcı, şunları kaydetti:
"Mısır'da, Ekonomi Bakanlığının ticari ateşeleri var. Bizim Bakanlığımızın dünyada 17 gümrük müşavirliği var. Bunlarda biri de Kahire'de bulunuyor. Oradan da o doğrultuda bilgi aktarımı henüz olmadı. Basın yayın organlarında izlediğimiz kadarıyla bazı büyük firmaların oradaki işlerinin en azından geçici olarak tedbir mahiyetinde duraklama devresine girdikleri ifade ediliyor."

- "Avrupa'da büyümenin başlaması önemli"
Avrupa'nın uzun bir aradan sonra büyüme verilerinin olumlu olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Yazıcı, "Uzun bir duraklamadan sonra ve negatif görüntüden sonra özellikle bizim sanayi ürünlerimiz bakımından diğer ürünlerimiz bakımından en büyük pazar olan Avrupa'da büyümenin başlayış göstergesi önemli. İnşallah bu bizim dış ticaretimize pozitif olarak yansır" değerlendirmesinde bulundu.