DGÖ Konseyi Olağanüstü Toplandı


Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) Konseyi, 14-15 Aralık 2017 tarihlerinde Brüksel’deki Dünya Gümrük Örgütü Merkezi’nde olağanüstü oturumla toplandı.

182 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütü’nün (DGÖ) genel kurulu niteliğindeki, en üst düzey karar alma organı olan Konsey toplantısına, Bakanlığımızı temsilen Müsteşar Yardımcımız Sn. Remzi AKÇİN başkanlığındaki heyet ile katılım sağlandı.

Normalde yılda bir kez toplanan gümrük idaresi başkanları, DGÖ’ye üyelik konusunu ele almak üzere,  olağanüstü oturumla toplanan 131. Konsey toplantısında bir araya geldi. Oturumun özelliği nedeniyle sadece üye devletlerin katıldığı toplantıya, gözlemciler, özel sektör ve diğer kuruluş temsilcileri davet edilmedi.

Toplantıda, DGÖ’ye katılım hususunda geleceğe dönük politikalar istişare edildi ve karara bağlandı. Ayrıca, DGÖ Genel Sekreter Yardımcısı seçimleri gerçekleşti. Yapılan oylama sonucunda, Meksika Gümrük İdaresi Başkanı Ricardo TREVINO CHAPA, DGÖ Genel Sekreter Yardımcısı pozisyonuna seçildi.

Toplantı vesilesiyle Sn. Müsteşar Yardımcımız, Brüksel Büyükelçimiz Zeki Levent Gümrükçü’yü ziyaret ederek,  istişarelerde bulundu. Ayrıca, çok sayıda ülke gümrük idaresi heyetleriyle çeşitli temaslar gerçekleşti.