Dünya Gümrük Örgütü Konseyi 129/130. Dönem Toplantısı Brüksel’deki Dünya Gümrük Örgütü Merkezi’nde gerçekleştirildi

 

Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) Konseyi 129/130. Dönem Toplantısı, 6-8 Temmuz 2017 tarihleri arasında Brüksel’deki Dünya Gümrük Örgütü Merkezi’nde gerçekleştirildi.

182 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütü’nün (DGÖ) genel kurulu niteliğindeki, en üst düzey karar alma organı olan Konsey toplantısına Bakanlığımızı temsilen Sn. Müsteşarımız Cenap AŞCI başkanlığındaki heyet ile katılım sağlandı.

Ulusal gümrük idarelerinin küresel düzeyde uygulanacak politika ve uygulamaları belirleyerek karar aldıkları, en üst düzey temsilcilerinin bir araya geldiği Konsey toplantısının bu yılki oturumuna Dünya Gümrük Örgütü’nün 65. Kuruluş yıldönümü olması nedeniyle özel önem atfedildi.

Toplantıda DGÖ’ye son üye olarak katılan Kosova ve müteakip üyelikler, güvenlik girişimi, yasadışı nakit akışları ile mücadele, ticaretin kolaylaştırılması kapsamında yapılan çalışmalar ve kapasite artırımına yönelik programlar ile  gümrük ve vergi makamları arasında işbirliği gibi konularda durum değerlendirmesi yapılmış, geleceğe dönük politikalar onaylandı.

Ayrıca, eşyanın tarife sınıflandırmasına ilişkin Armonize Sistem Komitesi’nin kararlarına yönelik son dönemlerde yaşanan ihtilaflı konular nedeniyle süreçlerin tıkanması sorununu çözmek üzere, ilgili komite karalarına 2 kereden fazla ihtirazı kayıt konulmaması yönünde karar alındı.

8 Temmuz 2017 tarihinde Bakanlığımız Köpek Eğitim Merkezi’nin, Dünya Gümrük Örgütü’ne akredite bölgesel merkez olmasına ilişkin DGÖ Genel Sekreteri Sn. MİKURİYA ile Sn. Müsteşarımız tarafından Mutabakat Zaptı imzalandı.

Toplantıya üye ülkelerin gümrük idarelerinin yanı sıra diğer uluslararası kuruluşlar ile özel sektör temsilcileri de gözlemci olarak katıldı.

Yeni Dönem Konsey Başkanlığı’na yönelik yapılan seçimlerde ise Uruguay Gümrük İdaresi Başkanı Sn. Enrique Canon Konsey Başkanı olarak seçilmiştir. Avrupa Bölgesi Başkanlığı’nı ise Rusya Federasyonu Gümrük İdaresi Başkan Yardımcısı Sn. Ruslan DAVYDOV üstlendi.

Toplantı vesilesiyle Sn. Müsteşarımız Brüksel Büyükelçimiz (Sn. Mehmet Hakan OLCAY) ve AB Daimi Temsilcimiz (Sn. Faruk KAYMAKÇI) ile de görüşmeler gerçekleştirip istişarelerde bulundu. Ayrıca DGÖ Genel Sekreteri Sn. MİKURİYA ile de ikili görüşme gerçekleştirildi.