AB VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Çalıştayı

BASİTLEŞTİRİLMİŞ GÜMRÜK HATTI ÇALIŞTAYI

 Bilindiği üzere, ülkemizin önemli ihraç pazarları arasında yer alan Rusya Federasyonu ile 18.09.2008 tarihinde imzalanan "Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesine İlişkin Protokol" ile Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) projesi hayata geçirilmiştir. 2008 yılında tesis edilen ve Türkiye ile Rusya arasında sevk edilen mallara ilişkin bilgilerin, iki ülkenin gümrük idareleri arasında elektronik yolla önceden değişimine dayanan BGH sistemi ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik önemli bir araçtır. Sistemden yararlanmak tamamen gönüllülük esasına dayanmakta olup, sistem üzerinden ihracatını gerçekleştiren firmalara dış ticaret işlemlerinde çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır.

18.09.2008 tarihinde imzalanan "Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesine İlişkin Protokol" çerçevesinde gerçekleştirilecek ihracatlarda danışma, denetim ve veri giriş işlemleri için Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yetkilendirilmiştir. Söz konusu yetkilendirmenin esaslarına ilişkin Protokol 19.02.2015 tarihinde imzalanarak hayata geçirilmiştir.

BGH projesi kapsamında gümrük ve ticaret konularında özel sektörün bilgilendirilmesi amacıyla ilk olarak 12 Eylül 2013 tarihinde Moskova Büyükelçiliği ev sahipliğinde Bakanlığımız ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi temsilcilerinin de katılımlarıyla ilgili Türk ve Rus firma ve sektör temsilcilerine yönelik bir çalıştay düzenlenmişti.

Özel sektörün BGH konusunda bilgilendirilmesi amacına dayanan söz konusu çalıştayın ikincisinin 17 Nisan 2015 tarihinde Rusya’nın Kaluga şehrinde, Rusya Federal Gümrük Servisi ev sahipliğinde Bakanlığımız ile Moskova Büyükelçiliğimiz yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Çalıştay’ın Rusya’nın Kaluga şehrinde Kwan Otel’de gerçekleştirilmesi ve çalıştayın ardından BGH kapsamında yoğun olarak kullanılan Obninskiy Gümrük İdaresinde BGH çerçevesinde yapılan işlemlerin yerinde görülmesi planlanmaktadır.

BGH sisteminin kullanımına ilişkin açıklamalar, sistemin firmalara sunduğu avantajlar, sistem kapsamında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışılacağı  söz konusu çalıştaya ilgili Türk ve Rus firma ve sektör temsilcilerinin katılım sağlaması önem arz etmektedir.
 
Çalıştay ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:
AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
AB Uzmanı Talip Engin KAYA: 0312 449 28 77
AB Uzman Yardımcısı Büşra BÜTÜN GÜRIŞIK: 0312 449 27 76
 
Kamuoyuna ve ilgililere saygıyla duyurulur.