Güney Kore Gümrük İdaresi Heyetinin Bakanlığımızı Ziyareti

Güvenilir firmalara, bir Gümrük İdaresi tarafından sağlanan gümrük kolaylıkları ile emniyet ve güvenlik basitleştirmelerine dayalı eylem, alınan bir karar ya da bir yetkilendirmenin diğer bir Gümrük İdaresince tanınması ve kabul edilmesi sürecine “Karşılıklı Tanıma Düzenlemesi” adı verilmektedir. Bu çerçevede, Bakanlığımız tarafından ilk Karşılıklı Tanıma Düzenlemesi Güney Kore ile 09 Haziran 2014 tarihinde İstanbul'da imzalanmıştır.

Güney Kore ile imzalanan ve pilot uygulama sürecinin başarıyla tamamlanmasının ardından yürürlüğe girmesi planlanan Yetkilendirilmiş Yükümlü Karşılıklı Tanıma Düzenlemesi uyarınca başlatılması öngörülen pilot uygulama hazırlıkları kapsamında 29-30 Kasım 2017 tarihlerinde Güney Kore temsilcileri Bakanlığımıza bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Söz konusu program kapsamında, 29 Kasım 2017 tarihinde taraflar arasında pilot uygulama konusunda teknik görüşmeler gerçekleştirilmiş, 30 Kasım 2017 tarihinde ise Güney Kore tarafının talebi üzerine Ankara Lojistik Üssü ve bir yetkilendirilmiş yükümlü firmasına ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Ankara Lojistik Üssü Yönetim Merkezinde Ankara Gümrük Müdürü Mehmet SAĞLAM, Lojistik Üssü Koordinatörü Metin PERK ve görevli personel tarafından karşılanan Güney Kore Gümrük İdaresi Heyetinin ziyareti kapsamında, Lojistik Üssü’nde bulunan Ankara Gümrük Müdürlüğü denetimi altındaki antrepo, depo ve diğer tesislerdeki hizmetler ve gümrük işlemleri hakkında bilgiler verilmiştir.