AB VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

26 Ocak Dünya Gümrük Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri, Bakanlığımız koordinasyonunda, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Dünya Ticaret Örgütü Genel Müdür Yardımcısı Sn. Xiaozhun Yi, Dünya Gümrük Örgütü Kapasite Geliştirme Müdürü Sn. Ernani Checcucci, kamu ve özel sektörün uluslararası ticaret alanında önde gelen isimleri ve Bakanlığımız personelinin katılımları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) konferans salonunda gerçekleştirildi.

                                                                                                     

Dünya Gümrük Günü'nün bu yılki sloganı “Etkin Sınır Yönetimi için Veri Analizi” olarak belirlendi. “Veri Analizi” teması ile uluslararası ticaretin geliştirilmesinde ve kolaylaştırılmasında işbirliğinin sağlanması, sağlıklı iletişimin kurularak uluslararası eşya, taşıt ve yolcu hareketlerinin mevzuat, kurallar ve standartlara uygun olarak yürütülmesiyle ülke ekonomisine ve güvenliğine katkı sunması amaçlanıyor.
Gün boyu süren kutlamalar, DTÖ Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması ve Anlaşma uyarınca ülkemizdeki ticaretin kolaylaştırılması faaliyetlerini koordine etmek amacı ile oluşturulan Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulu`nun tanıtımı ile başladı.
Sayın Müsteşarımız Cenap Aşcı`nın katılımları ile “Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulu–Ticaretin Kolaylaştırılması Alanında Kamu-Özel Sektör İşbirliği” konulu Panel, TEPAV İcra Direktörü Dr. Güven Sak`ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.
Panel bitiminde, Gümrük Günü kutlamaları kapsamında Bakanlığımız personeli arasında gerçekleştirilen Satranç ve Masa Tenisi Turnuvalarının kazananlarına ödülleri, Sn. Aşcı tarafından takdim edildi.
Kutlamaların öğleden sonraki bölümünde, “Veri Analizi” teması çerçevesindeki çalışmaları ile Bakanlık faaliyetlerine önemli katkıda bulundukları düşünülen Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı çalışanları ile özel sektör temsilcilerine DGÖ Liyakat Sertifikaları, Sn. Bakanımız Bülent Tüfenkci tarafından takdim edildi.
Liyakat Sertifikası töreninin ardından, Sn. Başbakanımız Binali Yıldırım`ın katılımı ile Tek Pencere Sistemi lansmanı gerçekleştirildi.
Tek Pencere tanıtım filminin ardından Sn. Bakanımız tarafından Dünya Gümrük Günü temalı konuşma gerçekleştirildi. Sn. Tüfenkci, gümrüklerde gerçekleştirilen çalışmalara vurgu yaptığı konuşmasında, Gümrük çalışanlarını özverili çalışmalarından ötürü tebrik ederek, başarılarımızın artarak devam edeceği mesajını vermiştir.
Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım ise konuşmasında, eTIR Pilot projelerinin başarılarına vurgu yaparak,  uluslararası iş birliğiyle taşımacılık hizmetlerinin etkinleştirilmesinde yoğun çalışmaların gerçekleştirildiğini belirtti. Sn. Yıldırım, gümrüklerin ülke güvenliğini sağlama görevlerine de dikkat çekerek, bölgemizde yaşanan güvenlik sorunlarına rağmen gerek Bakanlığımız özelinde gerekse milletimiz genelinde, özverili çalışmalarımızla ülkemizin kalkınmasını sağlayacağımıza olan inancını ifade etti.