Türkiye – Katar Arasında İkili Ticareti Geliştirmek Üzere Transit Koridoru Çalışmaları Sürdürülüyor

TIR Sistemini 25 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla operasyonel hale getiren Katar Gümrük İdaresi ile TIR Kefil Kuruluşu Sanayi ve Ticaret Odası yetkililerince, uluslararası arenada en büyük uygulayıcısı olduğumuz sistemin işleyiş yapısı ve uygulamalarını yerinde görmek amacıyla 28 – 30 Ocak 2019 tarihleri arasında Ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu ziyaret programının 28 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen bölümünde, Bakanlığımızın teşkilat yapısı, TIR Sistemine ilişkin genel bilgiler ve TIR Sisteminin Ülkemizdeki uygulamasına ilişkin bilgi aktarımında bulunulmuştur. Ayrıca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerince uluslararası taşımacılık işlemleri, TOBB temsilcilerince de konunun özel sektör boyutuna ilişkin sunumlar gerçekleştirilmiştir.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretiyle devam eden programın ikinci gününde; TIR Sistemi’ne kabul işlemleri, TIR Karnesi düzenleme ve dağıtım esasları yerinde görülmüştür. Türk – Arap Ülkeleri İşadamları Derneği’nde nakliyeci firma yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmelerde ise, iki ülke ticaretinin artırılmasının yöntemleri tartışılmış; Doha Limanı’na en elverişli ulaşım şartlarının tespitine yönelik bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

Programın 30 Ocak 2019 tarihli son gününde ise Mersin Gümrük Müdürlüğü, Mersin Uluslararası Liman İşletmesi ve Mersin Serbest Bölgesi ziyaret edilerek; iş akışları ve fiili TIR Karnesi işlemleri yerinde görülmüş, firmalarla ikili görüşmeler yapılması suretiyle de ülkelerimiz arasındaki ticaretin artırılmasına yönelik yöntemler tartışılmıştır.