AB VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İpekyolu Girişimi Çerçevesinde Türk Konseyi Koordinasyonunda İnceleme Ziyaretleri Gerçekleştirildi

İpekyolu Girişimi çerçevesinde ve İpekyolu’nun canlandırılması sürecinde, Türk Konseyi’nin koordinasyonu ile 26-27 Eylül 2016 tarihlerinde Çin-Kırgız sınırı geçiş noktası Torugart’a inceleme ziyareti gerçekleştirilmiştir.
 
Türk Konseyi, Azerbaycan ve Bakanlığımız yetkililerinden oluşan heyet sınırın her iki tarafını da inceleyerek bölgede gerçekleştirilen gümrük prosedürleri hakkında, Kırgız ve Çinli yetkililerden bilgi almıştır.
 
28-29 Eylül 2016 tarihlerinde ise Kazakistan-Çin sınırında bulunan Altynkol Lojistik Merkezi ile Khorgos Serbest Bölgesine inceleme ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Heyet, bölgedeki demiryolu ve karayolu taşımacılığı altyapıları da dâhil olmak üzere Altynkol lojistik merkezi projesi kapsamında kurulan çeşitli tesisleri incelemiş ve söz konusu tesislerde gerçekleştirilen prosedürler hakkında Kazak yetkililerce bilgilendirilmiştir.
 
Ayrıca, Khorgoz Serbest Ticaret Bölgesi ziyaret edilerek projenin sunduğu iş ve yatırım olanakları hakkında bilgi edinilmiştir.
 
Yapılan çalışmalar, Kervansaray Projesi’nin hayata geçirilmesi ile Proje’de yer alan ülkelerin ve halklarının yararına sonuçlar doğurması bakımından önem arz etmektedir.
 
Kervansaray Projesi ile tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması ve bu ticaret potansiyelinin rota üzerindeki ülkeler lehine değerlendirilmesi planlanmaktadır.