AB VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 32. Bakanlar Toplantısı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 32. Bakanlar Toplantısı 21-24 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilmektedir. Toplantının önemli gündem maddelerinden biri olan İİT Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC), İİT-içi ticaretin arttırılması anlamında İSEDAK’ın en önemli projelerinden biridir. Sistemin temeli, üç anlaşmaya dayanmaktadır: Çerçeve Anlaşması, Tercihli Tarife Protokolü (PRETAS) ve Menşe Kuralları.

TPS-OIC’in kurulması ile ilgili müzakerelere yönelik genel kural ve ilkeleri belirleyen Çerçeve Anlaşması, 2002 yılında yürürlüğe girmiştir. Uygulamaya yönelik bir zaman dilimi çerçevesinde tarifelerdeki somut indirim oranlarını belirleyerek Çerçeve Anlaşmasını tamamlayan Tercihli Tarife Protokolü (PRETAS) 2010 yılının Şubat ayında yürürlüğe girmiştir. TPS-OIC çerçevesinde tercihli imtiyaza tabi olan ürünlerin menşenin belirlenmesini sağlayan Menşe Kuralları, 2011 yılının Ağustos ayında yürürlüğe girmiştir. Böylece, sistemin hukuki zemini tamamlanmıştır.

TPS-OIC sisteminin işler hale gelmesi için 10 Üye Ülkenin, aynı anda iki koşulu yerine getirmesi gerekmektedir: Üç TPS-OIC Anlaşmasının imzalanması ve taviz listesinin Ticaret Müzakereleri Komitesi’ne (TMK) teslim edilmesi İSEDAK 30. Oturumu’nda, her iki koşulu aynı anda yerine getiren ülke sayısının 10’u geçmesi üzerine TPS-OIC sisteminin işler hale gelmesi için gereken şartların yerine getirildiği sonucuna varılmıştır. Söz konusu koşulları yerine getiren 12 ülke ülkemiz başta olmak üzere Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, İran, Katar, Kuveyt, Malezya, Pakistan, Suudi Arabistan, Umman ve Ürdün’den oluşmaktadır.