Pakistanlı Yetkililerce, TIR Uygulamalarının Yerinde Görülmesi Amacıyla Ülkemize Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi.

 Pakistanlı Yetkililerce, TIR Uygulamalarının Yerinde Görülmesi Amacıyla Ülkemize Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi.

Bakanlığımızın 2013 ve 2016 tarihlerinde verdiği eğitimleri müteakip TIR Sistemine 21 Ocak 2016 tarihinde katılım sağlayan Pakistanlı yetkililerce, uluslararası arenada en büyük uygulayıcısı olduğumuz sistemin işleyişi ve uygulamalarını yerinde görmek amacıyla 28 Şubat – 1 Mart 2018 tarihleri arasında Ülkemize yeni bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir.

Söz konusu ziyaret programının ilk gününde
TOBB yerleşkesinde Bakanlığımız ve TOBB temsilcilerince sunumlar düzenlenmiş; ikinci gününde de Ankara Gümrük Müdürlüğü, Lojistik Üssü ve ATO ziyaret edilerek, uygulamalar yerinde incelenmiş ve çeşitli konular hakkında görüş teatisi gerçekleştirilmiştir.

Programın devamında ise; Pakistan Gümrük İdaresi ile ulusal kefil kuruluşu,
Ulaştırma Bakanlığı, IRU, TOBB ve Bakanlığımız yetkililerinden müteşekkil 17 kişilik Heyet tarafından Kapıkule Gümrük Müdürlüğü ziyaret edilerek, iş akışları yerinde gözlemlenmiştir.

2018 yılının ilk çeyreğinde TIR Sistemini operasyonel hale getirmesi beklenen Pakistan’ın, İpek Yolu Güzergâhında ve EİT bünyesinde gerçekleştirilen İslamabad-Tahran-İstanbul (ITI) Karayolu Taşımacılık Koridoru’nda önemli bir geçiş güzergâhı olması öngörülmektedir.

Ziyaretten son derece hoşnut kalındığını belirten Heyet tarafından, Ülkelerimiz arasında yakın iş birliğinin her daim sürdürülmesinin önemine vurgu yapılmıştır.