Rusya Gümrük İdaresi Yetkililerince Ülkemize Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi.

Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi (FGS) Kuzey Kafkasya Bölge Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan bir heyet 04 Nisan 2017 - 06 Nisan 2017 tarihleri arasında ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişlerdir. Anılan ziyaret kapsamında, 04 Nisan 2017 tarihinde öncelikle İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ziyaret edilmiş, programın devamında Atatürk Havalimanı ziyaret edilerek yolcu ve kargo işlemleri incelenmiş, kargo muayene işlemleri gözlemlenmiş ve kargo deposu gezilmiştir.

Programın ikinci günü olan 05 Nisan 2017 tarihinde, Rus tarafının talebi üzerine Türkiye İhracat Meclisi'nde (TİM) Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) Uygulaması ile ilgili bir görüşme yapılmıştır. Bu çerçevede, BGH işlem akışlarını anlatan bir sunum yapılmış ve sunumda firmaların sisteme nasıl kayıt yapması gerektiğinden ihracat işleminin gerçekleştirilmesine kadar olan tüm süreç detaylı bilgiler verilerek Rus tarafına anlatılmıştır.

Ziyaretin üçüncü günü olan 06 Nisan 2017 tarihinde ise Ambarlı Limanı'na bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaret kapsamında, Ambarlı Gümrük Müdürlüğünde bir sunum yapılarak Ambarlı Gümrük Müdürlüğü hakkında bilgi verilmiştir. Akabinde, liman gümrük işlemlerinin incelenmesi amacıyla bir saha ziyareti gerçekleştirilmiştir. Saha inceleme ziyareti sırasında heyete liman gümrük işlemleri hakkında bilgi verilmiş, eşya yükleme-boşaltma, eşyanın fiziki muayenesi ve x-ray taraması işlemleri gözlemlenmiştir. Saha ziyareti sonrasında, toplu fotoğraf çekimi ile program sona ermiş, Rus heyeti üyeleri Bakanlığımız temsilcilerine teşekkürlerini sunmuşlardır.