AB VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye - Suudi Arabistan Gümrük İdaresi Başkanları Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye – Suudi Arabistan Gümrük İdaresi Başkanları 4. Toplantısı 02 Ekim 2016 tarihinde Riyad’da Müsteşarımız Sayın Cenap AŞCI ile Suudi Arabistan Gümrük İdaresi Başkanı Saleh M. Al KHALIWI eşbaşkanlığında gerçekleştirilmiştir.

Heyetler arasında yapılan görüşmelerde, yürürlüğe yeni giren Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması’nın verimli kullanımı, kaçakçılıkla mücadele alanında etkin işbirliği mekanizmalarının kurulması konularında mutabakata varılmış ve gümrüklerde yaşanan sorunların çözüm yolları üzerinde çalışılmıştır. Oldukça verimli geçen görüşmelerin ardından heyetimiz Suudi Arabistan Gümrük İdaresi’nin Eğitim Merkezi ile Dünya Gümrük Örgütü Bölgesel Köpek Eğitim Merkezi’ni ziyaret etmiştir.

Suudi Arabistan Gümrük İdaresi ile yapılan toplantı dışında Sayın Müsteşarımız ve beraberindeki Bakanlığımız heyeti Riyad Büyükelçimiz Yunus DEMİRER’i makamında ziyaret etmiştir. Anılan ziyaret esnasında Sayın Müsteşarımız ile Sayın Büyükelçi arasında iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.